درس های سامانه

بررسی درس
هنر و رسانه

اصول و مبانی گزارش نویسی در نشریات دانشجویی

ما ایرانی ها ضرب المثل زیبایی داریم که می گوید: ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است. معنای این ضرب المثل این است که هیچ وقت، برای انجام کاری دیر نیست و هر لحظه می توان اقدام به انجام دادن آن نمود. متأسفانه در چند دهه گذشته، دانشگاه ها صرفاً به جایی برای دانش نظری و غیرکاربردی تبدیل شده اند. در چنین وضعیتی، فارغ التحصیلان دانشگاه ها، که در خود تواتمندی های لازم برای داشتن یک زندگی فردی و شغلی خوب را نمی بینند، به جای حیرت زدگی و یأس، باید فوراً به کسب این مهارت ها روبیاورند. خوشبختانه در همین راستا، مراکزی شکل گرفته اند که به فارغ التحصیلان دانشگاه ها و سایر انسان ها، دانایی ها و توانایی های لازم را می آموزانند. درس پیش رو، درسی است که توسط مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان، به منظور توسعه مهارت های فردی و سازمانی دانشجویان تولید شده است. در این درس با اصول، ارکان، انواع و مراحل گزارش نویسی آشنا خواهید شد و این مهارت را، به عنوان یکی از مهم ترین مهارت های سازمانی، کسب خواهید نمود. با گذراندن این درس، شما می توانید گزارش های خوبی بنویسید و اینچنین مقدمات لازم برای کسب حرفه و شغل خبرنگاری را برای خودتان فراهم آورید.

بررسی درس
هنر و رسانه

آموزش تیتر نویسی

آیا می دانستید، ایجاد برداشت اول در ذهن انسان، طی چند ثانیه اتفاق می افتد؟ در این مدت زمان، ذهن شما درگیر ظواهر و جزئیات یک چیز یا کس شده، آنها را پردازش می کند و به یک نتیجه گیری می رسد. این سخن بدان معناست که ما متأثر از ساختار مغزمان، از روی ظاهر و به سرعت قضاوت می کنیم. آیا می دانستید، تعداد افرادی که عناوین را می‌خوانند، پنج برابر کسانی است کل متن آگهی را مطالعه می‌کنند؟ مهارت تیترنویسی بر مبنای این دو پیش فرض بنا شده است و به دنبال آموختن فرمول هایی برای نوشتن یک تیتر جذاب و جذب مخاطبان بیش تر است. به طور خاص، اگر به خبرنگار شدن فکر می کنید و به طور کلی اگر برای رونق کارتان وبلاگ یا صفحه ای علمی، شغلی، سیاسی و ....در شبکه های اجتماعی دارید، شما برای موفقیت تان به مهارت تیترنویسی نیاز دارید. شما در این درس با اجزا و انواع تیتر آشنا خواهید شد و مهارت تیترنویسی را خواهید آموخت.

بررسی درس
هنر و رسانه

سواد رسانه ای

دوره‌ی آموزشی «سواد رسانه‌ای» با رویکردی کاملاً کاربردی، کارگاهی، ساده و همه فهم تلاش می‌کند تا چارچوبی را برای آموزش الفبای سواد رسانه‌ای برای جوانان، دانش آموزان و سایر علاقه مندان فراهم کند در این مجموعه‌ی آموزشی دکتر سید بشیر حسینی تلاش دارد تا به شیوه‌ی جذاب سرگرم آموزی ماهیت و کنه‌ی رسانه‌ها را آشکار کند مدرس در این دوره‌ی آموزشی به تشریح جمله‌ی معروف رسانه پیام است می‌پردازد

بررسی درس
هنر و رسانه

فنون مصاحبه در نشریات دانشجویی

اعتقاد و اعتماد امام خمینی(ره) به دانشگاه ،که در جملاتی همچون «دانشگاه مبدأ همه تحولات است» و«از دانشگاه باید سرنوشت یک ملت تعیین بشود»نمود پیدا کرد، سبب شد تا دانشجویان به خودباوری رسیده و به نقش خود در جامعه آگاه شوند. تحقق عملی این نقش، مستلزم دانش افزایی و یادگیری مهارت های گوناگونی است، که یکی از آن ها فنون مصاحبه است. مصاحبه، ابزار ابراز وجود جوان انقلابی و ابزار مطالبه گری و به پیش بردن خواست انقلابی است. در این درس، دکتر احمد کارخانه به اصول و اساس فن و هنر مصاحبه اشاره می کند و کاربرد آن را برای دانشجویان توضیح می دهد.

بررسی درس
هنر و رسانه

تکنیک های عملیات روانی و نبرد رسانه ای

امروزه، عملیات روانی یکی از شیوه های نوین جنگ نرم است که بسیاری از کشورها برای دستیابی به اهداف خود از آن استفاده می کنند. این شیوه در عین اثرگذاری، کم هزینه ترین ابزاری است که با تاثیرگذاری بر فکر و اندیشه ی مخاطب به تغییر رفتار آن ها منجر می شود. با رشد و گسترش ابزارهای ارتباط جمعی و تسهیل دسترسی مردم به این وسایل، کاربرد عملیات روانی بسیار بیشتر شده است و دشمنان برای از بین بردن کارامدی حریف، از این ابزار بهره می گیرند. بدین سبب، ضروری است تا کنشگران فضای مجازی با تاکتیک‌ها و تکنیک‌های عملیات روانی آشنا می شوند.در این درس استاد حسن عباسی در چهار جلسه به‌ این نیاز انسان ایرانی پاسخ داده است.

بررسی درس
هنر و رسانه

آموزش خبرنویسی

اصلی ترین و بدیهی ترین وظیفه خبرنگار ، آشنایی با دانش، اصول و قواعد خبرنویسی است تا به وسیله آن بتواند به نیاز ها و دغدغه های فکری مخاطبان خود پاسخ دهد.از طرف دیگر با توجه به اشاعه سبک زندگی مدرن و تحولات شکل گرفته در حوزه ی فن آوری های ارتباط جمعی و به تبع آن تغییرات ایجاد شده در نوع روابط اجتماعی، پاسخگویی به نیاز های خبری مخاطبان مستلزم آشنایی باشیوه ها و سبک های نوین خبری است. این درس، با آگاه نمودن خبرنگاران به این قالب ها، به موفقیت آن ها در این زمینه کمک می کند.

  • +200 دوره

    انواع موضوعات جدید را بررسی کنید
  • مدرسان برتر

    با ما به جامعه اساتید تراز اول بپوندید
  • تمرکز بر روی هدف

    تخصص شخصی خود را افزایش دهید