درس های سامانه

بررسی درس
معارف و علوم قرآنی

آشنائی با‌ دکترین مهدویت - اول

چه بخواهیم و چه نخواهیم ما ایرانی ها، هویتی متمایز از سایر ملت ها داریم. ما، ایرانی، مسلمان و انقلابی هستیم و در جهان، با این ویژگی ها شناخته می شویم. این سخن بدان معناست که با گذشت چند دهه از وقوع انقلاب اسلامی ایران، انقلاب به عنوان یک واقعیت، به بخشی از هویت و وجه تمایز اصلی ما از سایر ملت ها تبدیل شده است. بدین سبب ما دیر یا زود باید با این هویت خود روبه رو شویم و اجزای آن را بشناسیم و به طرق مختلف، خاصه از طریق هنر و رسانه، به دیگران بشناسانیم. هویت انقلابی ما، گذشته ای عاشورایی، حالی ولایی و آینده ای مهدوی دارد. اگر علاقمند به شناختن یا شناساندن بیشتر بخشی مهم از هویت خود، یعنی مهدویت و ولایت هستید، حتماً این درس را از دست ندهید. شما در این درس با موضوعاتی از قبیل مهدویت در عصر مدرن، نقش مهدویت در هویت سازی دینی و ردپای منجی گرایی در نظریات و هنر تمدن غربی آشنا خواهید شد و با توجه به روایات، به پاسخی کامل و جامع برای پرسش تأیید یا رد بودن قیام های قبل از ظهور دست خواهید یافت.

بررسی درس
معارف و علوم قرآنی

تجوید و آواشناسی قرآن کریم - بخش دوم

«قرآن یک اثر هنری بی‌نظیر است، آن چیزی که در درجه‌ی اوّل دلها را مثل مغناطیس به سمت اسلام جذب کرد، همین جنبه‌ی هنری قرآن بود.» تجوید، تمرکز بر روی جنبه هنری قران است. اگر معیار دوستی، نیک اندیشیدن و نیکو سخن گفتن با دوست بدانیم، تجوید، هنر استحکام دوستی خود با قران و خدا با لحن و صوت خوش و درست ست. به زبانی علمی، علم قرائت فصیح قرآن و فن تلفظ صحیح حروف آن است. این علم مجموعه قواعد و ضوابطی را برای صحیح خواندن حروف و کلمات قرآن و نیز دیگر مباحث آواشناسی در بر می گیرد.

بررسی درس
معارف و علوم قرآنی

روایت یک انحراف (فصل سوم آفتاب در مصاف)

این درس بر اساس گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری(حفظ الله)طی 5 جلسه با موضوعات : عملکرد خواص و عوام جامعه اسلامی در قبال قیام عاشورا می پردازد . و در صدد است تا با تبیین معنای خواص و عوام و بررسی نقش و اهمیت حضور خواص در مسیر تاریخ و حفظ ارزش ها درجامعه؛و ماموریت اختصاصی امام حسین (ع) علیه انحراف و اهداف والای حضرت را بیان کند . و همچنین نحوه مواجهه و سازگاری امام با اهداف پیوسته سایر انبیا و انگیزه راستین امام حسین(ع) در قیام تاریخ‏ ساز عاشورا تولید شده است.

بررسی درس
معارف و علوم قرآنی

چگونه نماز خوب بخوانیم؟

قران کریم، فلسفه خلقت انسان را پرستش و بندگی خداوند دانسته و بدین سبب، انسان مؤمن،مهم ترین وظیفه خود را نماز خواندن می داند. از آنجاکه چنین انسانی، تحقق هویت خویش را، در به درستی انجام دادن کار خویش می داند، خواندن نمازی خوب و با حضور قلب، مهم ترین دغدغه او می باشد. در این درس، استاد علیرضا پناهیان، به ما در انجام این کار مهم کمک می نماید.

بررسی درس
معارف و علوم قرآنی

نسبیت یا ثبات در اخلاق

در هر عصری که مراودات میان تمدن ها و فرهنگ های مختلف فراهم می آید، بحث نسبیت اخلاق سربرمی آورد؛ چنانکه در عصر باستان، اندیشه سوفیستی حاصل ارتباط یونانیان با سایر ملل بود. امروزه با انقلاب ارتباطات و دسترسی همگانی به اینترنت، خطر نسبیت اخلاقی بسیار بیش تر احساس می شود. نسبیت اخلاقی، به این معنا است که هیچ یک از ارزش‌های اخلاقی ثابت نیستند و همواره به اختلاف زمان و مکان و نسبت به افراد یا توافق جوامع تغییر پذیرند. بنابه اهمیت این موضوع و نتایج فردی، اجتماعی و سیاسی که دارد، در این درس، به ابعاد مختلف نسبیت گرایی اخلاقی پرداخته شده است.

بررسی درس
معارف و علوم قرآنی

اخلاق اسلامی و هوای نفس

«میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز». بسیاری از ما ، این بیت از شعر حافظ را شنیده ایم. براستی آنچه که میان وضعیت موجودمان و وضع مطلوبی که می توانیم داشته باشیم، فاصله می اندازد، چیست؟ انسان از فطرت الهی برخوردار است و به طور عادی، روبه سوی کمال مادی - معنوی و فردی -اجتماعی خویش می رود، مگر اینکه موانعی، مانع رشد او شوند. هوای نفس، اصلی ترین مانع انسان در رسیدن به کمال درنظر گرفته شده برای اوست، زیرا هوای نفس، زمینه ساز انواع انحرافات و ناهنجاری های فردی و اجتماعی است و حتی موجب پدید آمدن بیماری های روانی و بدنی برای انسان می شود.بنابراین با وجود هوای نفس، موفقیت و رشد فردی، یک سراب است، در این درس، حجت السلام و المسلمین شجاعی، به هوای نفس بعنوان مادر همه رذایل می پردازد.

  • +200 دوره

    انواع موضوعات جدید را بررسی کنید
  • مدرسان برتر

    با ما به جامعه اساتید تراز اول بپوندید
  • تمرکز بر روی هدف

    تخصص شخصی خود را افزایش دهید